Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tiskové zprávy

 

TISKOVÁ ZPRÁVA

Archy Loket z.s.

provozovatele Návštěvnického centra Thun 1794

Návštěvnické centrum Thun 1794 bylo skromně otevřeno 23.5.2013 na počátku se jednalo o okruh výrobou, kdy byli klienti vítání na vstupní vrátnici v témže období se otevírá v prostorách dekoračního oddělení i Porcelánová školička, jejímž základem pak jsou lavice a židle ze ZŠ Nová Role spolu s původními dekoračními stoly porcelánky. Již v průběhu roku 2013 navštíví centrum prvních 1250 návštěvníků a od počátku je vidět, že největší radost z centra mají děti a jejich rodiče. Návštěvnické centrum Thun 1794 a Porcelánová školička - dekorace vlastního výrobku se postupně mění v   nový hit v karlovarském  regionu. Později se ukazuje, že by bylo vhodné zkvalitnit zázemí pro narůstající počty návštěvníků. To již byl jen malý krůček ke zrodu rozvojové myšlenky pod názvem Porcelánová zastávka-centrum služeb pro turisty, to vzniklo za podpory MMR adaptací prostor bývalé kantýny porcelánky a slavnostně bylo otevřeno již v prosinci roku 2015. „Nyní  po 5-ti letech nepřetržitého provozu se jedná o cestovatelský zážitek, který si našel své stabilní postavení mezi ostatními produkty industriální turistiky v České republice a střední Evropě a můžeme směle konstatovat, že našich služeb využilo přes 40 tisíc návštěvníků z více než 20-ti zemí světa od Peru až po Thajsko,“ doplňuje informaci k centru průvodce Jaroslav Dolina.  

Celý produkt se stal také významnou naučnou a tvůrčí aktivitou, a to zejména pro školy z Karlovarského kraje, ale pravidelně nás navštěvují školy a studenti z Plzně, Českých Budějovic, Olomouce, Prahy a celé další řady českých měst. Rostoucí zájem v poslední době zaznamenává centrum také od škol ze sousedního Německa, přibližuje mladé návštěvníky centra a školičky Růženka Dolinová koordinátorka Návštěvnického centra Thun 1794.

Návštěvnické centrum je významným turistickým cílem pro řadu evropanů, klienti jezdí ze Slovenska, Holandska, Dánska, Francie, Litvy nebo Slovinska, což je takovou drobnou informací, že náš kraj začínají kromě německy a rusky hovořících klientů navštěvovat klienti napříč celou Evropou.  Podíl je v současné době cca 75 až 80 % tuzemských klientů mezi 20 až 25 % přijíždí ze zahraničí.

Na podporu propagace centra vydává provozovatel Archa Loket z.s.  v úzké spolupráci se společností Thun 1794 a.s. také vlastní noviny pod názvem Express.

Centrum poskytuje průvodcovské služby ve čtyřech základních jazycích v češtině, němčině, ruštině, angličtině k dispozici máme i audio průvodce, který vznikl za podpory státní agentury CzechTourism. 

Po celou dobu provozu centra dochází k neustálému zkvalitňování služeb pro klienty a to především zlepšováním infrastruktury centra, v poslední době byly výrazně inovovány prostory Porcelánové školičky a právě v těchto dnech se dokončuje nová vstupní brána  návštěvnického okruhu v prostorách původní vzorkovny, dle slov generálního ředitele společnosti Vlastimila Argmana „se brána zaměří  zejména na informace o společnosti Thun 1794 a.s. a na porcelánové tvary, které se vyrábí v Nové Roli.“  V nové Roli se porcelán vyrábí od roku 1921, tedy v roce 2021 tomu bude již 100 let  a právě zde se podařilo vybudovat prakticky nejmodernější porcelánový závod (fabriku) minimálně v České republice.

Vstřícnost vedení společnosti a zaměstnanců porcelánky  a unikátní porcelánová výroba   prezentovaná   angažovanými průvodci  to vše vytváří základní stavební kameny Návštěvnického centra Thun 1794, které od počátku provozuje Archa Loket, která se v roce 2015 transformovala na zapsaný spolek. V současné době je faktem, že provoz centra se pomalu stává soběstačným, bez určité podpory společnosti Thun 1794 a.s. by se jistě stále neobešel, ale centrum není provozně závislé na veřejné podpoře. To považujeme za největší ekonomický úspěch celého projektu.

Samozřejmě je přirozenou snahou jak společnosti Thun 1794 a.s., tak i provozovatele Archy Loket z.s.  získávat veřejné prostředky na stavební rozvoj, vybavení a případně na propagaci a to jak z prostředků místních (krajských, republikových), tak i prostředků z Evropské unie, tak tomu je ve spolupráci    s Porzellanikonem státním muzeem v Selbu se kterým jsme za podpory Euregia Egrensis uspořádali aktivitu pod názvem porcelán v Česko - bavorském příhraničí v roce 2017 na pokračování této aktivity se mohou návštěvníci Porcelánových slavností těšit v letošním i příštím roce.

U našeho partnera Porzellanikonu v Selbu je k vidění například i původní parní pohon pomocí kterého docházelo v 19. století k mletí porcelánové hmoty z kaolinu, křemene, živce a vody.

Jak se z těchto surovin vyrobí porcelán u největšího výrobce porcelánu v České republice společnosti Thun 1794 a.s. v jeho porcelánce v Nové Roli Vám již odpoví místní návštěvnické centrum na jehož prohlídku Vás nyní srdečně zveme, součástí dnešní zážitkové prohlídky bude Porcelánová školička s instalovanou výstavou Studenti a děti Karlovarského kraje v Porcelánové školičcevýstava se následně přesune do vestibulu budovy A v areálu Karlovarského kraje, výstava je propagační podporou Porcelánové školičky, ale ne jedinou, díky podpoře dopravy ze strany Karlovarského kraje  se s výrobou porcelánu seznámí i děti z Aše, Toužimi, Útviny, Žlutic a  dalších od Nové Role vzdálených míst regionu. 

Nemodernizuje se jen porcelánka, ale i některé doprovodné programy Návštěvnického centra, které v roce 2017 vyrazilo do své 5-té sezóny festivalovým vlakem, byla to historická Singrovka, ta byla v loňském roce vyprodána do posledního místa.

Singrovku  letos nahradí s ohledem na výluku a kapacitu  moderní a komfortnější vlaková souprava Shark. Což jednak bude znamenat nižší jízdné pro návštěvníky, ale také zvýšení kapacity festivalového vlaku, který pojede „ za holkami z porcelánu“, do prostředí porcelánky jejíž interiéry připomínají interiéry známé z filmu „Holky z porcelánu,“ tento snímek slovenského režiséra Juraje Herze se točil v porcelánce v Klášterci nad Ohří, kde společnost Thun 1794 a.s. plánuje zřídit expozici, která bude připomínkou  právě tohoto známého  českého  filmu. V Klášterci je možné již nyní navštívit skvostné muzeum porcelánu na zámku, kde je ve sbírkách vystaven i thunský servis unikátní dílo kláštereckého porcelánu pro 165 stolovníků a v blízké době si bude moci návštěvník přímo v porcelánce připomenout i okamžiky ze známého   filmu, který byl natočen v roce 1974.   

Pro účastníky  festivalového vlaku je   kromě prohlídky připravena i   dekorace   porcelánových   výrobků.

 

 

 

V září letošního roku spolek Archa Loket z.s.  úspěšně dokončil  aktivitu/projekt pod názvem Porcelán v česko bavorském příhraničí v roce 2017

 

V karlovarském Grandhotelu Pupp  se vydařil  osmého září hlavní projektový den společné česko-bavorské aktivity pod názvem Porcelán v česko-bavorském příhraničí v roce 2017.

Ve velkém sále Grandhotelu se až do neděle desátého září prezentovaly  významné středoevropské porcelánové značky, a to:

ze sousedního Bavorska – to byl Rosenthal, jehož kolekci nových tvarů váz Falada a Sguall přiblížil Michael Rambol s Outlet centra v Selbu, dále se mohli návštěvníci potkat se značkou  Dibbern pod kterou se vyrábí tenkostěnný porcelán čínského tipu.  Atraktivní prezentaci předvedla i značka Walküre, která do Karlových Varů přivezla známou karlovarskou konvici, která je předchůdcem  prvního kávovaru. Za českou stranu nechyběly porcelánové stálice, zejména pořadatel Porcelánových slavností značka Thun 1794 s tvary EYE,LOOS a Marie Louise, kterou doplnil závod Concordia tvarem Bernadotte,  porcelán pro profesionály představil karlovarský G-Benedikt, porcelán z Louček Rudolf Kämpf prezentoval porcelán v odstínu slonová kost, celou výstavu excelentně  doladil prezentací nového a velmi technologicky náročného dekoru na tvaru Galaxie samostatný ateliér JM Lesov.  „Velice nás těší zájem o porcelánové slavnosti ze strany významných českých a letos i bavorských  porcelánových značek, které se potkali na výstavě ve Velkém sále v karlovarském Grandhotelu Pupp u příležitostí konání letošního již 23. ročníku porcelánových slavností“, prohlásil generální ředitel společnosti Thun 1794 a.s.

Dekoratéři pan Ladislav Tkáč a Michael Rambol předvedli ukázku špičkové dekorace porcelánu právě na společné výstavě věnované česko-bavorskému porcelánu.

Pozornost odborné veřejnosti a studentů si vysloužil v dopoledních hodinách zaplněný odborný seminář, v rámci kterého se  mohli posluchači dozvědět více o značkách a  porcelánové výrobě našich sousedů  v 19. a 20. století na přednášce pana Wolfganga Schillinga. Pan Jan Mergl představil český porcelán identického období. Praktická přednáška Jiřího Laštovičky přinesla odpovědi na otázku vývoje designu porcelánu v poválečném Československu.  O turisticky atraktivní cestě pod názvem Porzellanstrasse pohovořila skutečná porcelánová legenda již 86-tiletý Dietrich Müller, který se v minulosti vypracoval z běžného pracovníka v porcelánce, až na jejího čelního představitele u značky Rosenthal a celou česko-bavorskou aktivitu okomentoval slovy: „Všechno, co spojuje Česko s Bavorskem je dobře“. Společná tvorba bavila děti ze Selbu, Lokte a Karlových Varů, dekorovalo se obtisky a malováním na porcelán o celý tvůrčí program se postarala Porcelánová školička Růženky Dolinové, celý program doplnil hudební program v sobotu a neděli rozšířený o soubory z folklórního festivalu, který každoročně hudebně zpestřuje Porcelánové slavnosti. 

Projektový partnerem se stalo státní muzeum Porzellanikon, se sídlem v hlavním městě porcelánu, a to Selbu, celé organizace se ujal za německou stranu pan André Zaus, který se podílel i na dekoraci stolů německých porcelánových značek.

Celý projekt je realizován za podpory ze strany Euregia Egrensis, které tyto prostředky uvolnilo z programu Cíl EÚS 2014-2020 Česká republika – Svobodný stát Bavorsko, Dispoziční fond.

 

 

df_1.jpg [24.56kB]

Výsledek obrázku pro euregio egrensis logo

 

 

Návštěvnické centrum má již k dispozici TURISTICKÉ ZNÁMKY

turisticka-znamka.png

turisticka-nalepka.png

 

 

 

 

 

 

 

Odpolední festivalový vlak ČD je doprovodná akce 52. ročníku Mezinárodního filmového festivalu. Jedná se spíše o naučný program, který si návštěvník může zpestřit vlastní tvorbou v porcelánce.

Prohlídku porcelánky lze považovat za unikát, protože pouze u společnosti Thun 1794 a.s. má návštěvník možnost se seznámit s takto rozsáhlou industriální výrobou porcelánu v České republice. Porcelánka postavená v Nové Roli v roce 1963  evokuje filmové prostředí legendárního filmu Holky z Porcelánu. Porcelánka umožňuje díky své interiérové dispozici nahlédnout návštěvníkům pod pokličku výroby porcelánu.

Nečekejte však porcelánovou manufakturu, ale v Nové Roli na Vás čeká novodobá porcelánová industrie, která se samozřejmě bez lidských rukou neobejde, například dekorace probíhá ze 100 % ručně.

Při prohlídce porcelánky návštěvník vstoupí do galerie porcelánu, následně získá základní historické informace o značce Thun 1794, shlédne film o výrobě porcelánu s komentářem, pak již volně s průvodcem přejde do industriálního prostředí porcelánky.

S ohledem na kapacitu vlaku 50 až 70 míst na jednu jízdu doporučujeme písemnou či telefonickou rezervaci na e-mailu: fabriktour@thun.cz nebo tel.: 776205010. Jízdenky budou k zakoupení v nádražní hale Dolního nádraží v Karlových Varech, již 30 minut před plánovaným odjezdem vlaku.

Připraveno bude i nádražní razítko, kdyby si chtěl někdo zahrát scénku z filmu Ostře sledované vlaky.

nahled02_34_festivalovy_vlak_a3.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Upozornění: OTEVÍRACÍ DOBA PLATNÁ OD DUBNA 2017

2017

EXPOZICE

Příběh porcelánu

Prohlídka výrobou Porcelánová školička  Kantýna
Po - Pá 8:30 - 15:00

10:45

13:45

+ možnost rezervace pro jednotlivce a skupiny

 

V časech expozice

9:00 - 14:00

doporučujeme nad 5 osob rezervaci 

10:30-12:30

obědy na objednávku

Sobota

10:00 - 15:00

V těchto časech možnost rezervace prohlídky výrobou a porcelánové školičky

Neděle Zavřeno

 

 

NEW  Porcelánová zastávka centrum služeb pro turisty

 

095.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

podzimni_slavnosti_2015_www.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Po stopách tradice Karlovarska“

 

Navštivte muzeum Becherovky, sklárnu Moser a porcelánku Thun a získejte razítko. Při nasbírání 3 razítek obdržíte dárek zdarma.

Sklářská a porcelánová tradice jsou s Karlovarskem neodmyslitelně spojeny stejně tak jako výroba známého bylinného likéru. Nechte se okouzlit ruční výrobou a vůní bylin a poznejte tajemství jejich výroby. To vše vás čeká při návštěvách exkurzí provozů Jan Becher Muzeum, sklárny Moser a porcelánové manufaktury Thun.

 

nove-moser_logo_1857.jpglogo-thun-1794_a4.jpg

 

logo_jbm.jpg

 

 

 

 

 

logo-thun-1794_a4.jpg

 

 

 

www.thun.cz                                                                                                                                                               

Návštěvník se náhle ocitne ve světě fabriky, která patří k největším závodům současné porcelánové výroby ve střední Evropě. Návštěvníci se dostanou do centra výroby, kde shlédnou postupnou přeměnu porcelánové hmoty v unikátní porcelánové výrobky.

Návštěvnický okruh výrobou zahrnuje:

  • galerii porcelánu
  • informační okruh
  • filmovou projekci
  • servis pro klienty
  • prohlídku výrobou s průvodcem 
  • návštěvu Factory shopu                                                                                                                                                                                                                                                     Těšíme se na Vaší návštěvu