Jdi na obsah Jdi na menu
 


Media

 

TISKOVÁ ZPRÁVA

Archy Loket z.s.

provozovatele Návštěvnického centra Thun 1794

Návštěvnické centrum Thun 1794 bylo skromně otevřeno 23.5.2013 na počátku se jednalo o okruh výrobou, kdy byli klienti vítání na vstupní vrátnici v témže období se otevírá v prostorách dekoračního oddělení i Porcelánová školička, jejímž základem pak jsou lavice a židle ze ZŠ Nová Role spolu s původními dekoračními stoly porcelánky. Již v průběhu roku 2013 navštíví centrum prvních 1250 návštěvníků a od počátku je vidět, že největší radost z centra mají děti a jejich rodiče. Návštěvnické centrum Thun 1794 a Porcelánová školička - dekorace vlastního výrobku se postupně mění v   nový hit v karlovarském  regionu. Později se ukazuje, že by bylo vhodné zkvalitnit zázemí pro narůstající počty návštěvníků. To již byl jen malý krůček ke zrodu rozvojové myšlenky pod názvem Porcelánová zastávka-centrum služeb pro turisty, to vzniklo za podpory MMR adaptací prostor bývalé kantýny porcelánky a slavnostně bylo otevřeno již v prosinci roku 2015. „Nyní  po 5-ti letech nepřetržitého provozu se jedná o cestovatelský zážitek, který si našel své stabilní postavení mezi ostatními produkty industriální turistiky v České republice a střední Evropě a můžeme směle konstatovat, že našich služeb využilo přes 40 tisíc návštěvníků z více než 20-ti zemí světa od Peru až po Thajsko,“ doplňuje informaci k centru průvodce Jaroslav Dolina.  

Celý produkt se stal také významnou naučnou a tvůrčí aktivitou, a to zejména pro školy z Karlovarského kraje, ale pravidelně nás navštěvují školy a studenti z Plzně, Českých Budějovic, Olomouce, Prahy a celé další řady českých měst. Rostoucí zájem v poslední době zaznamenává centrum také od škol ze sousedního Německa, přibližuje mladé návštěvníky centra a školičky Růženka Dolinová koordinátorka Návštěvnického centra Thun 1794.

Návštěvnické centrum je významným turistickým cílem pro řadu evropanů, klienti jezdí ze Slovenska, Holandska, Dánska, Francie, Litvy nebo Slovinska, což je takovou drobnou informací, že náš kraj začínají kromě německy a rusky hovořících klientů navštěvovat klienti napříč celou Evropou.  Podíl je v současné době cca 75 až 80 % tuzemských klientů mezi 20 až 25 % přijíždí ze zahraničí.

Na podporu propagace centra vydává provozovatel Archa Loket z.s.  v úzké spolupráci se společností Thun 1794 a.s. také vlastní noviny pod názvem Express.

Centrum poskytuje průvodcovské služby ve čtyřech základních jazycích v češtině, němčině, ruštině, angličtině k dispozici máme i audio průvodce, který vznikl za podpory státní agentury CzechTourism. 

Po celou dobu provozu centra dochází k neustálému zkvalitňování služeb pro klienty a to především zlepšováním infrastruktury centra, v poslední době byly výrazně inovovány prostory Porcelánové školičky a právě v těchto dnech se dokončuje nová vstupní brána  návštěvnického okruhu v prostorách původní vzorkovny, dle slov generálního ředitele společnosti Vlastimila Argmana „se brána zaměří  zejména na informace o společnosti Thun 1794 a.s. a na porcelánové tvary, které se vyrábí v Nové Roli.“  V nové Roli se porcelán vyrábí od roku 1921, tedy v roce 2021 tomu bude již 100 let  a právě zde se podařilo vybudovat prakticky nejmodernější porcelánový závod (fabriku) minimálně v České republice.

Vstřícnost vedení společnosti a zaměstnanců porcelánky  a unikátní porcelánová výroba   prezentovaná   angažovanými průvodci  to vše vytváří základní stavební kameny Návštěvnického centra Thun 1794, které od počátku provozuje Archa Loket, která se v roce 2015 transformovala na zapsaný spolek. V současné době je faktem, že provoz centra se pomalu stává soběstačným, bez určité podpory společnosti Thun 1794 a.s. by se jistě stále neobešel, ale centrum není provozně závislé na veřejné podpoře. To považujeme za největší ekonomický úspěch celého projektu.

Samozřejmě je přirozenou snahou jak společnosti Thun 1794 a.s., tak i provozovatele Archy Loket z.s.  získávat veřejné prostředky na stavební rozvoj, vybavení a případně na propagaci a to jak z prostředků místních (krajských, republikových), tak i prostředků z Evropské unie, tak tomu je ve spolupráci    s Porzellanikonem státním muzeem v Selbu se kterým jsme za podpory Euregia Egrensis uspořádali aktivitu pod názvem porcelán v Česko - bavorském příhraničí v roce 2017 na pokračování této aktivity se mohou návštěvníci Porcelánových slavností těšit v letošním i příštím roce.

U našeho partnera Porzellanikonu v Selbu je k vidění například i původní parní pohon pomocí kterého docházelo v 19. století k mletí porcelánové hmoty z kaolinu, křemene, živce a vody.

Jak se z těchto surovin vyrobí porcelán u největšího výrobce porcelánu v České republice společnosti Thun 1794 a.s. v jeho porcelánce v Nové Roli Vám již odpoví místní návštěvnické centrum na jehož prohlídku Vás nyní srdečně zveme, součástí dnešní zážitkové prohlídky bude Porcelánová školička s instalovanou výstavou Studenti a děti Karlovarského kraje v Porcelánové školičcevýstava se následně přesune do vestibulu budovy A v areálu Karlovarského kraje, výstava je propagační podporou Porcelánové školičky, ale ne jedinou, díky podpoře dopravy ze strany Karlovarského kraje  se s výrobou porcelánu seznámí i děti z Aše, Toužimi, Útviny, Žlutic a  dalších od Nové Role vzdálených míst regionu. 

Nemodernizuje se jen porcelánka, ale i některé doprovodné programy Návštěvnického centra, které v roce 2017 vyrazilo do své 5-té sezóny festivalovým vlakem, byla to historická Singrovka, ta byla v loňském roce vyprodána do posledního místa.

Singrovku  letos nahradí s ohledem na výluku a kapacitu  moderní a komfortnější vlaková souprava Shark. Což jednak bude znamenat nižší jízdné pro návštěvníky, ale také zvýšení kapacity festivalového vlaku, který pojede „ za holkami z porcelánu“, do prostředí porcelánky jejíž interiéry připomínají interiéry známé z filmu „Holky z porcelánu,“ tento snímek slovenského režiséra Juraje Herze se točil v porcelánce v Klášterci nad Ohří, kde společnost Thun 1794 a.s. plánuje zřídit expozici, která bude připomínkou  právě tohoto známého  českého  filmu. V Klášterci je možné již nyní navštívit skvostné muzeum porcelánu na zámku, kde je ve sbírkách vystaven i thunský servis unikátní dílo kláštereckého porcelánu pro 165 stolovníků a v blízké době si bude moci návštěvník přímo v porcelánce připomenout i okamžiky ze známého   filmu, který byl natočen v roce 1974.   

Pro účastníky  festivalového vlaku je   kromě prohlídky připravena i   dekorace   porcelánových   výrobků.

 

 

 

V září letošního roku spolek Archa Loket z.s.  úspěšně dokončil  aktivitu/projekt pod názvem Porcelán v česko bavorském příhraničí v roce 2017

 

V karlovarském Grandhotelu Pupp  se vydařil  osmého září hlavní projektový den společné česko-bavorské aktivity pod názvem Porcelán v česko-bavorském příhraničí v roce 2017.

Ve velkém sále Grandhotelu se až do neděle desátého září prezentovaly  významné středoevropské porcelánové značky, a to:

ze sousedního Bavorska – to byl Rosenthal, jehož kolekci nových tvarů váz Falada a Sguall přiblížil Michael Rambol s Outlet centra v Selbu, dále se mohli návštěvníci potkat se značkou  Dibbern pod kterou se vyrábí tenkostěnný porcelán čínského tipu.  Atraktivní prezentaci předvedla i značka Walküre, která do Karlových Varů přivezla známou karlovarskou konvici, která je předchůdcem  prvního kávovaru. Za českou stranu nechyběly porcelánové stálice, zejména pořadatel Porcelánových slavností značka Thun 1794 s tvary EYE,LOOS a Marie Louise, kterou doplnil závod Concordia tvarem Bernadotte,  porcelán pro profesionály představil karlovarský G-Benedikt, porcelán z Louček Rudolf Kämpf prezentoval porcelán v odstínu slonová kost, celou výstavu excelentně  doladil prezentací nového a velmi technologicky náročného dekoru na tvaru Galaxie samostatný ateliér JM Lesov.  „Velice nás těší zájem o porcelánové slavnosti ze strany významných českých a letos i bavorských  porcelánových značek, které se potkali na výstavě ve Velkém sále v karlovarském Grandhotelu Pupp u příležitostí konání letošního již 23. ročníku porcelánových slavností“, prohlásil generální ředitel společnosti Thun 1794 a.s.

Dekoratéři pan Ladislav Tkáč a Michael Rambol předvedli ukázku špičkové dekorace porcelánu právě na společné výstavě věnované česko-bavorskému porcelánu.

Pozornost odborné veřejnosti a studentů si vysloužil v dopoledních hodinách zaplněný odborný seminář, v rámci kterého se  mohli posluchači dozvědět více o značkách a  porcelánové výrobě našich sousedů  v 19. a 20. století na přednášce pana Wolfganga Schillinga. Pan Jan Mergl představil český porcelán identického období. Praktická přednáška Jiřího Laštovičky přinesla odpovědi na otázku vývoje designu porcelánu v poválečném Československu.  O turisticky atraktivní cestě pod názvem Porzellanstrasse pohovořila skutečná porcelánová legenda již 86-tiletý Dietrich Müller, který se v minulosti vypracoval z běžného pracovníka v porcelánce, až na jejího čelního představitele u značky Rosenthal a celou česko-bavorskou aktivitu okomentoval slovy: „Všechno, co spojuje Česko s Bavorskem je dobře“Společná tvorba bavila děti ze Selbu, Lokte a Karlových Varů, dekorovalo se obtisky a malováním na porcelán o celý tvůrčí program se postarala Porcelánová školička Růženky Dolinové, celý program doplnil hudební program v sobotu a neděli rozšířený o soubory z folklórního festivalu, který každoročně hudebně zpestřuje Porcelánové slavnosti. 

Projektový partnerem se stalo státní muzeum Porzellanikon, se sídlem v hlavním městě porcelánu, a to Selbu, celé organizace se ujal za německou stranu pan André Zaus, který se podílel i na dekoraci stolů německých porcelánových značek.

Celý projekt je realizován za podpory ze strany Euregia Egrensis, které tyto prostředky uvolnilo z programu Cíl EÚS 2014-2020 Česká republika – Svobodný stát Bavorsko, Dispoziční fond.

 

 

df_1.jpg [24.56kB]

Výsledek obrázku pro euregio egrensis logo

 

Napsali o nás

Karlovarský deník 20.3. 2017.pdf

Karlovarský deník 7.3. 2017.pdf

Karlovarský deník 16.12. 2016.pdf

Karlovarský deník 5.10. 2016.pdf

Karlovarský deník 27.2. 2015.pdf

Karlovarský deník 26.8. 2014.pdf

Karlovarský deník 11.8. 2014.pdf

Karlovarský deník 12.5. 2014.pdf

Karlovarský deník 25.5. 2013.pdf

Karlovarský deník 10.5. 2013.pdf

Karlovarský deník 3.5. 2013.pdf

 

Vydejte se za vůní poctivé řemeslné práce

 

KARLOVARSKÝ KRAJ (9. dubna 2014) – Za vůní poctivé řemeslné práce a dlouholetou tradicí velkolepých českých značek proslavených po celém světě se mohou vypravit turisté v Karlovarském kraji. Během jediného dne mohou zavítat do věhlasných porcelánek Thun Nová Role a Thun Studio Lesov, dále vstoupit do světa sklářských mistrů v karlovarské sklárně Moser či se dozvědět spoustu zajímavých pikantností o výrobě světoznámého likéru v Jan Becher Muzeu v Karlových Varech. Vyhledávaná návštěvnická centra doplňuje skvost mezi památkami v kraji – hrad Loket, kde se nachází muzeum regionálního porcelánu. To je pětice míst, která mají svoji osobitou vůni, pyšní se dlouhou historií, pulzují životem a v každém návštěvníkovi zanechají silnou vzpomínku.

Račte tedy vstoupit do světa fabrik v Karlovarském kraji a nasajte všemi smysly esenci poctivé ruční práce, která vás naprosto učaruje. Zamilujete se do vůně tajemné směsi bylinek a koření, dotknete se skvostné glazury, nahlédnete pod ruce malířek porcelánu, ucítíte spalující žár sklářských pecí a necháte se uchvátit majestátním výhledem z gotického hradu nad řekou Ohře.

 

Vůně porcelánu

Kdo obdivuje lesklé glazury, originální design, náročný dekor, jemnou zlatou malbu, ale i kvalitní porcelán pro denní používání, měl by navštívit porcelánku Thun v Nové Roli a manufakturu Thun Studio v Lesově na Karlovarsku. První zmiňovaná je velkým výrobním podnikem, kde člověk může vstoupit do samého srdce výroby porcelánu, která se nachází v obrovské hale, kde vás ohromí velké pece, množství strojů, dlouhé regály naplněné talíři, hrnky, konvicemi a vším co ve finále utvoří parádní servis.

Návštěvnický okruh podniku v Nové Roli vede administrativní budovou a dále přes vzorkovnu na jedinečný průchod přímo do výrobního závodu na Galerii Rampa. „Člověk se rázem ocitá ve světě fabriky, která patří k největším závodům současné porcelánové výroby ve střední Evropě,“ zdůrazňuje průvodkyně Růžena Dolinová.

Celá trasa je zpestřena o filmovou prezentaci výroby a prohlídku finálních výrobků. „Zdejší malý kinosál funguje od loňského letošního srpna a má kapacitu padesát míst. Divákům pouštíme dva filmy, které mají šmrnc a nenudí,“ usmívá se Dolinová.

Za poznáním se do porcelánky vydávají převážně čeští turisté a školní exkurze. „V hojné míře provádíme seniory, kteří mají velice dobrý pocit z toho, že porcelán je zachráněný a pořád se vyrábí. Většina z nich si totiž myslela, že české porcelánky už dávno skončily,“ zmiňuje nejčastější reakce překvapených turistů průvodkyně Dolinová.

Kdo chce, může si v místní porcelánové školičce ozdobit vlastní hrníček a získat tak originální suvenýr. Ačkoli je školička určená převážně dětem z mateřských a základních škol, lepení dekorů si mohou přijít vyzkoušet i dospělí. Věk zde totiž nehraje roli, záleží jen na fantazii a chuti do práce. 

Za minulý rok prošlo porcelánovou školičkou 813 návštěvníků. „Nejsou to ale pouze děti. Už se k nám přišli podívat také senioři nebo členové turistických klubů. A musím říci, že je naprosto jedno, jestli se věnuji dětem, nebo dospělákům. Jejich reakce bývají stejné. Usmívají se a mají radost, že si mohou sami něco vyrobit,“ prohlásila Dolinová.

 

Ateliér JM Lesov

Další zastávkou ve světě fabrik je Ateliér JM Lesov, který najdete v samém srdci kraje porcelánu v Lesově u Karlových Varů. Do roku 2011 byl součástí největšího domácího výrobce porcelánu Thun 1794 jako jeho vývojové středisko, jehož výrobky můžete najít pod značkou Thun Studio. Tu je nyní oprávněn užívat Ateiér JM Lesov, který je od roku 2012 samostatnou manufakturou. Jejím posláním je udržovat a rozvíjet tradiční rukodělnou uměleckou výrobu luxusního porcelánu. Důraz přitom klade na vysokou kvalitu bílé porcelánové hmoty a jejího zpracování. Dále pak sází na originální design, náročné způsoby dekorování včetně pravých leptů, stříkání kobaltovou barvou a precizní ruční malbu zlatem, platinou a stříbrem.

Návštěvníky sem láká především příležitost vidět ruční výrobu porcelánu od základní hmoty až po finální výrobek. „Ruční výrobu dnes už skoro téměř nikdo nedělá. Většinou je to o velké strojní výrobě. U nás ale sázíme na tradiční způsob práce, což nám umožňuje vytvářet netradiční tvary, limitované série a dělat porcelán přímo na zakázku. Pro klienta vyrobíme klidně i jedinou soupravu a zhotovíme ji přesně podle jeho představ. Právě tím se lišíme od velkých porcelánek,“ vysvětluje Alena Kratinová, ředitelka závodu Thun Studio – Ateliér Lesov.

Firma momentálně zaměstnává dvacet lidí. Z toho tři malířky, jež ve svém oboru patří k opravdové špičce. Také za nimi se mohou návštěvníci podívat, aby spatřili jemné tahy štětců dodávající porcelánu patřičný glanc. „Krása ruční práce čiší z každého hotového výrobku. A spousta lidí to dokáže ocenit,“ míní Kratinová.

Během prohlídky lidé projdou celou výrobou a spatří procesy, které nikde jinde už asi neuvidí. Naprosto raritní je například ruční točení podšálků a dezertních talířů. Šikovné ruce tu zkrátka dělají vše, obstarávají plnění sádrových forem, broušení či již zmiňovanou malbu. Tady si člověk opravdu uvědomí, kolik úsilí je potřeba vynaložit, než se výrobek dostane do prodejny. Jako v pohádce si budete připadat v galerii porcelánu, kde jsou vystavené ty nejhonosnější soupravy a další nádherné umělecké skvosty. Své čestné místo tu má slavný prezidentský servis, který vznikl na základě požadavku Hradu při nástupu Václava Havla do funkce hlavy státu. Tato souprava se v Lesově vyrábí dodnes, již ale v jiném dekoru. Manufakturu v minulosti navštívila celá řada známých osobností a sportovců. Svůj talíř si zde točila Livia Klausová či Věra Čáslavská. Galerie významných hostí připomíná také návštěvu Marka Ebena, Dagmar Havlové nebo manželů Zátopkových.

Vůně bylinek, koření a alkoholu

Kdo by neznal slavný likér z Karlových Varů - legendární Becherovku? S lázeňským městem je neodmyslitelně spjatá a každý, kdo sem zavítá, rád vypije jeden či více kalíšků. Snad nejvíce se o ní člověk dozví, když navštíví Jan Becher Muzeum v centru Karlových Varů, kde se tento alkoholický nápoj od roku 1867 po dlouhých 143 let vyráběl. Přímo v prostorách muzea je pro hosty připravené milé překvapení – ochutnávka nejen výtečné Becherovky, ale i ostatních produktů firmy Jan Becher.

„Becherovka obsahuje dvacet bylinek a koření z celého světa. Nejvíce jich je ze střední Evropy, ale dokonce i z jižní Afriky nebo Ameriky. Pouze dva lidé znají tajemství na výrobu likéru. Je to výrobní ředitel a hlavní technolog. Jednou týdně se směs bylinek a koření smíchá za velkého utajení. Poté se naplní pytle z juty a ty se pak namáčejí do alkoholu za předem připravených teplotních podmínek. Vzniklý digerát se ještě smíchá cukrem a pak Becherovka zraje čtyři týdny. Není to jako u whisky, že čím déle by zrála, tím lépe by chutnala. Jde pouze o dobu, během které se bylinky dobře vzájemně propojí. Takže se dá říci, že od té doby, co se bylinky smíchají, už skoro za tři měsíce si ji můžete koupit v obchodě,“ popisuje stručně výrobní proces průvodkyně muzea.

Dříve Becherovka zrála v malých dubových sudech a ve staré továrně jich bylo celkem 360. Dále se tu nacházelo 150 obrovských kádí a k tomu pověstný becherovod, což bylo devět kilometrů dlouhé potrubí, které rozvádělo Becherovku po celé továrně. Nyní likér firma vyrábí ve zcela nových prostorách v nedalekých Bohaticích. „Je to jedna z nejmodernějších a nejbezpečnějších továren v Evropě. Sice není veřejnosti přístupná, ale návštěvníci muzea ji mohou vidět v dokumentárním filmu, který promítáme v našem malém kinosále,“ připomíná průvodkyně. 

Muzeum s bezbariérovým vstupem je součástí velkého návštěvnického centra Becherplatz, kde jsou stylové kavárny, restaurace, firemní prodejna Becherovky, vše upravené v dobovém kabátě. „V roce 2011 se zde otevíraly nové sklepní interaktivní expozice a následně na podzim roku 2012 se zpřístupnil celý multifunkční prostor Becherplatz. Návštěvníci jsou velice nadšeni a moc se jim u nás líbí,“ říká Lada Naidrová, manažerka muzea Jana Bechera. To ročně navštěvuje zhruba 58 tisíc lidí.

Žár sklářských pecí

Kdo chce zažít pravou atmosféru výroby skla, měl by vstoupit do sklářské hutě Moser v Karlových Varech. Při tvůrčí práci zde člověk uvidí mistry skláře, jak přeměňují žhavou masu skla v jedinečný výrobek. Ucítí vůni vypalovaných dřevěných forem, zahřeje ho žár pecí a okamžitě pozná, že tohle řemeslo si zaslouží obdiv a úctu. Během prohlídky je možné fotografovat nebo natáčet na kameru a tak si navždy uchovat vzpomínku na návštěvu sklárny. Exkurze jsou obohaceny též o prezentaci sklářských surovin, nářadí a výrobních postupů.

Neméně zajímavá je návštěva muzea sklárny Moser, jehož nově řešená expozice v moderním interiéru nabízí poutavou prohlídku mapující více než 155 let historie sklárny. Expozice uvádí VIP majitele luxusních křišťálových výrobků Moser a představuje nejstarší sklářskou tvorbu až po současné kolekce. Součástí prohlídky je i poutavý film přibližující krásu a jedinečnost sklářského řemesla v 9 jazykových mutacích. Kromě toho je expozice doplněna 6 dokumentárními pořady v 6 jazykových mutacích. K dispozici je též audio průvodce, který umožňuje volit individuální průběh a tempo prohlídky.

Aby Moser co nejvíce zatraktivnil oblíbené prohlídky muza a sklářské hutě, vytvořil uvnitř areálu vkusné náměstí Ludwiga Mosera s křišťálovou fontánou a plastikou dle návrhu Lukáše Jabůrka, uměleckého ředitele sklárny a letošního vítěze Ceny veřejnosti Czech Grand Design 2012. Přehlédnout nelze ani 3,5 metru vysoké sochy Podzim a Zima designéra Jiřího Šuhájka. Celé náměstí elegantně lemují informační panely s dobovými fotografiemi.

Závan starých časů

Velkému zájmu turistů se těší gotický hrad Loket. V Karlovarském kraji se jedná o nejnavštěvovanější památku vůbec. A není se čemu divit. Majestátní hrad se pyšně tyčí vysoko nad řekou Ohře a na výletníky působí jako magnet. Láká svojí starobylostí a množstvím kulturních akcí, které se tu během roku konají. Dalším plusem je, že hrad je stále otevřený a tak si člověk může středověkou památku prohlédnout nejen během hlavní sezóny, ale i v zimě, kdy okolní krajina spí a odpočívá. To se však nedá říci o loketském hradě, kam návštěvníci proudí každý den.

„Když se v devadesátých letech začínalo s prováděním na hradě, tak jsme prováděli i jednotlivce. Bylo jedno, jestli přijel autobus, nebo na bránu zaklepal jediný turista. Turismus tu začínal na pár lidech a dnes se dominanta nad řekou pyšní roční návštěvností sto tisíc lidí,“ vzpomíná na své začátky v průvodcovské branži Jaroslav Dolina. Ten v květnu 2013 se svojí ženou zprovoznil nový produkt cestovního ruchu pod názvem FABRIK TOUR, který spojil jedinečná místa a značky v Karlovarském kraji. Koordinátorem a organizátorem projektu je ARCHA LOKET 1909.

Právě Loket je jakousi vstupní bránou do světa regionálního porcelánu. Přímo v prvním patře Markrabského domu na hradě je k vidění expozice porcelánu z produkce okolních továren, z nichž některé dnes už neexistují. Památka se může pochlubit nejen porcelánem, ale také expozicí historických zbraní. Dále je zde možné vstoupit do staré lékárny nebo si prohlédnout zbytky renesanční černé kuchyně. Ve sklepení pak lidé uvidí, jakým způsobem se ve středověku trestalo a vymáhalo přiznání. Expozice hrdelního práva je skutečně dobrým příkladem, kterak zaujmout návštěvníka a vzbudit v něm zájem o historii. 

                                                                                 

Koordinátor

PORCELÁN & GLASS & LIQUEUR FABRIK TOUR

Kontaktní osoba: Růžena Dolinová-Archa Loket

Tel.: 776 205 010, email: fabriktour@thun.cz, www.fabriktour.cz

 

 

Příspěvky

Tisková zpráva

 
Celý příspěvek

25. 6. 2018 | Rubrika: Media